ojacavanje vesanja?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 23
  1. #1
    Renault 4 Alpine
    Član od
    09.01.2008.
    Aktivnost
    08.04.2017
    Lokacija
    Beograd
    Godine
    39
    Poruke
    831

    ojacavanje vesanja?

    posto treba da pocnem da radim na jednoj 4-ci, koju planiram dosta vizuelno da promenim, zanima me da li je neko pokusavao da ojaca vesanje, tako da auto bude tvrdji. planiram da spustim malo auto na torzijama, pa bih zbog toga da bude i kruci. razmisljao sam da dodam pomocne opruge, ili da ojacavam torziju varenjem. da li je neko tako nesto pokusavao?

  2. #2

    Re: ojacavanje vesanja?

    a sto bi xteo da postigness da za nosejne tereta ili sportsku voznu kazi pa cu da ti kazem

  3. #3
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    46
    Poruke
    1,983

    Re: ojacavanje vesanja?

    Necu ti pametovati jer vjerojatno znas ovo sto cu ti reci... Zato i trazis savjet, ali...
    Svako varuckanje, navarivanje, dovarivanje i slicno mijenja strukturu i svojstva materijala - bilo na mjestu samog vara, bilo u njegovoj okolici ili sklopa kao cjeline. Najcesce na gore! Posto govorimo o torzijama koje tvornicki moraju imati ''takva i takva'' svojstva sto se tice cvrstoce, elasticnosti, zilavosti, cementiranje i slicne spike znane samo majstorima metala (ne ovim majstorima metala ---> ) to bi trebao odraditi neki uistinu profesionalni i ozbiljni majstor. Bilo da je kovac, tokar ili inzinjer neke metalne struke.
    Salu na stranu... Da ne duljim i palamudim. svako cackanje oko ''zeleza'' povjeri nekome vrhunskom strucnjaku koji je doslovce majstor svoga zanata. A takvih je sve manje danas. Reci cu ti samo jednu stvar - stari mi ima dvije sjekire koje je napravio neki njegov, sada vec pokojni prijatelj koji je radio kao kovac u bivsoj tvornici Rikard bencic u Rijeci. da ne duljim - te dvije sjekire su nadzivile vec barem deset drzala, barem troduplo vise sivonja koji su ih zaglavljivali u panjeve do te mjere da su se morale oslobadati motorkama. Poanta svega je da se sa te dve sjekire jos dan danas mozes obrijati. O danasnjim sjekirama necu trositi slova.
    Elem - kao zakljucak - I ja sam imao u diru takvu ideju i jedino mi je padalo napamet dovarivati neki novi profil na samu torziju. Taj profil bi u biti glumio ''pojacanje'' kao kada na dasku pribijes letvu okomito odozdol kada kariolom (kolicima/tackama) punom betona vozis beton dok betoniras plocu. Ako znas na sta mislim?!?!
    E sad... Kakvog oblika i u kojoj duzini dovariti taj profil... To je uistinu tema za diskusiju. Ako ima koji dipl.ing.doktor.magistar.docent znanosti.visi.prof.guru metalne struke neka da svoje misljenje.
    Rijesavanjem ovog problema rijesili bi dosta ''problema'' prilikom ikakvih prerada omiljenog nam cetverotockalnog prometala.
    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

  4. #4
    Renault 4 Alpine
    Član od
    09.01.2008.
    Aktivnost
    08.04.2017
    Lokacija
    Beograd
    Godine
    39
    Poruke
    831

    Re: ojacavanje vesanja?

    e ovako posto sam rekao da planiram malo da ga spustim, samim tim to ce biti zbog estetskih razloga, ali naravno i malo sportske voznje nije na odmet. nije problem spustiti r4 na torzijama. za prednje tockove to traje 10 min po tocku, a za zadnje treba jedno 2-3 sata po tocku. dobro to nije problem. problem je u tome sto ako r4 spustite na torzijama, samo ste zaokrenuli torziju, tako da opet tocak ima isti vertikalni hod pod opterecenjem. e problem je sto ste tocak spustili skoro do ruba i jos kad neko sedne tocak je otisao do kraja dolkle moze. znam frik da se prilikom varenja torzija menja njena struktura, to me i brine. najlakse mi je da nabacim komad cevi od jedno 50cm oko torzije i da je zavarim na pocetku i na kraju. dobijam na taj nacin tvrdju torziju, ali ne znam kako ce ta torzija da se ponasa na opterecenje, da li ce da pukne ili da se uvije. druga opcija koja je mnogo teza za izradu je da dodam pomocne opruge. ako neko ima neku ideju neka kaze, isto tako ako je nekome neki majstor vario torziju koja je pukla i da je takva torzija presla jos dosta km neka mi kaze koji je to majstor i kako da dodjem u kontakt sa njim.

  5. #5
    Renault 4 Alpine Avatar od  Whitesnake
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    05.02.2015
    Lokacija
    Beograd,Vracar,Chubura
    Godine
    37
    Poruke
    5,990

    Re: ojacavanje vesanja?

    Imas u Bul Kralja Aleksandra auspuh servis Pirke, on je bio na proslom okupljanju, u autu sedi njih 4 i on se spustio 3-4cm, on je dodao opruge i napred i pozadi

    МОЈ АУТО НИЈЕ СТАР,ОН ЈЕ САМО РЕГИСТРОВАН 24 ГОДИНЕ

  6. #6

    Re: ojacavanje vesanja?



    Bilo kakvo zavarivanje, navarivanje ili žešće zagrejavanje čelika za opruge, koji inače sadrži visok postotak ugljenika, ne može da se ne odrazi na kristalnu strukturu materijala u blizini grejanog mesta pa će na tom mestu ili ubrzo pući (što je najčešće) ili se saviti. Naravno, nije neizvodljivo, ali zahteva specijalan postupak koji je dosta skup i za koji treba baš, baš stručnjak. Prema tome ne čačkaj aparatom za varenje oko torzija!

  7. #7
    Renault 4 Alpine
    Član od
    09.01.2008.
    Aktivnost
    08.04.2017
    Lokacija
    Beograd
    Godine
    39
    Poruke
    831

    Re: ojacavanje vesanja?

    reseno je pitanje ojacanja vesanja. ubacicu gibnjeve. na svaki tocak po jedan, tako da ostaje nezavisno vesanje i naravno samo ce da se ubaci po 1 ili 2 platne, cisto da bude malo tvrdje vesanje. tako da posto nema sta vise da se razglaba oko ovoga sto se mene tice moze lock.

  8. #8
    Renault 4 TL
    Član od
    15.10.2007.
    Aktivnost
    27.08.2018
    Lokacija
    Bgd
    Godine
    39
    Poruke
    210
    Slike
    1

    Re: ojacavanje vesanja?

    Nakaci neke slike kad to uradis.
    :)

  9. #9

    Re: ojacavanje vesanja?

    Ne znam! To sa gibnjevima? Jesi li to negde video? Ne znam?

  10. #10
    Renault 4 Alpine
    Član od
    09.01.2008.
    Aktivnost
    08.04.2017
    Lokacija
    Beograd
    Godine
    39
    Poruke
    831

    Re: ojacavanje vesanja?

    nisam, nego imam izvrsnog budzistu za drugara, pa mi je on dao predlog. naravno slikacu, kad budem uradio.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •