Restauracija - kompletna za muzej
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1
    Baby Renault 4
    Član od
    20.12.2007.
    Aktivnost
    14.01.2018
    Lokacija
    United Kingdom
    Godine
    39
    Poruke
    14

    Restauracija - kompletna za muzej

    Stao sam na najludji kamen do sad...hocu da otvorim salon / muzej Francuskih klasicnih automobila. Na neka pitanja, poput recimo Zasto? Kad? Kako? Gde?...i slicno, jos uvek nemam odgovor.
    Medjutim na neka druga pitanja koja imam nadam se da ce clanovi foruma moci da mi pomognu. Pa da krenem polako...i usput da se zahvalim clanu Rakiju koji je svojim 'izdajnickim cinom' (prodaje retke zverke) ucinio neoprostiv greh, a ja mu oprastam samo zato jer prodao meni (mada ja sam to zbog preduzece kupio)

    Kupljen je auto No 1

    Renault R4 F6 1985
    Motor: 688-D7-12 (cleon)
    Menjac: HAO 146, odnos 3.1 (dugi hod)
    Karburator: Zenith 28IF
    Lokacija: Sombor
    Slike: Uskoro (cim prodju izbori ;) )
    Zateceno stanje:
    - limarijski 99% zdrav (onaj 1% je cisto reda radi tu)
    - Farba se ljusti na nekim mestima, vidljivi tragovi gita, jedno krilo se malo izvitoperilo, jedna vrata malo ulubljena, gume oko vrata se odlepljuju (nisu original), zadnji desni kraj je za oko 9mm nizi od levog, cuju se zadnji lezajevi, cuju se balans stangle i prednji tockovi su malo izvan pravca (potrebna optika), zadnja vrata ne stoje u pravcu, malo se oseti benzin u autu i pod haubom, vetrobransko staklo ima ogrenotinu od brisaca, retrovizori nisu originalni, motor pokazuje znakove 'vlazenja' na dihtunzima, puknuta prednja maska, sedista iz renaulta R5, otkazala kontakt bravica - pali na kurblu ;)

    Ova lista je samo pokusaj da se u grubim crtama prikaze zateceno stanje a nikako kompletan izvestaj zatecenog stanja - slike uskoro.

    Zakljucak - Stanje veoma povoljno za delimicnu restauraciju.

    Metod:

    Struganje spoljasne farbe do fabrickog premaza (suvi led, soda ili pak stara dobra smirgla) ili golog lima tamo gde je gitovano itd, Premazivanje epoxy prajmerom pa potom gitovanje varova plasticnim gitom (ne znam mu tacan naziv) gitovanje metalnim gitom, i potom redovna priprema i zavrsni nanos akrilne boje u dva sloja (dizna 18)

    Iznutra, te na delovima gde je prisutan body 930 samo priprema finom smirglom.

    Motor, menjac i svi agregati idu napolje, remontuj i potom farbaju (sve sto pokazuje znakove starenja se menja). Sva creva i cevi se zamenjuju novima te se menjaju svi gumeni delovi (manzetne, gumice itd), novi set kvacila i nove sajle.

    Ceo trap se menja i farba i sva 4 lezaja u tockovima, kocioni sistem se pretresa i menja po istom principu. Ubacuje se elektronsko paljenje '123'.

    Farba se kontrolna tabla i presvlace se sedista i tapaciri na vratima (ili skroz kozno u jednu ili dve boje, ili pola koza pola stof)

    Izoluje se pod, vezni lim i krov plutom, te se tapacira tepihom dole i novim 'nebom' gore.

    Menjaju se svi kederi, retrovizori, vetrobransko staklo, metlice brisaca, prednja maska, gumice papucice za kvacilo i kocnicu.

    Pregledaju se torzije, sa posebnom paznjom na zadnju desnu.

    Izazovi:
    1. Naci majstora u Somboru ili okolini koji zna da nasteluje ili zameni / popravi torzije.
    2. Naci postenog i kvalitetnog lakirera koji ce dokumentovati svaki korak u procesu rada.
    3. Naci pouzdan izvor kvalitetnih originalnih delova (po mogucnosti na teritoriji Ex YU)
    4. Naci preciznog i treznog mehanicara u Somboru koji ce remontovati motor i karburator.
    5. Naci kvalitetne tapetare koji mogu raditi i sa kozom i sa stofom.

    Evo ja ovde stadoh i predajem rec vama :)

  2. #2
    Renault 4 Alpine Avatar od  frik-ri
    Član od
    26.03.2008.
    Aktivnost
    30.11.2018
    Lokacija
    Rijeka, Croatia
    Godine
    46
    Poruke
    1,983
    Prvo ti, bajo moj, skontaj sam sa sobom pojmove poput ''restauracija'', a tek onda ''stani na ludi kamen''. Ovo što si ovdje naveo se barem u nekoliko točaka mimoilazi sa ''stanjem za muzej'' i ''restauracija''.
    Informacije radi... Ukupni troškovi za ovu Katru su bili preko 100,000kn. Slovima - sto hiljada kuna. Uračunat liraski radni sat, mehaničarski radni sat, lakirerski radni sat itd...

    Master of the 25kW - Toruk Macto

    ...''...Mayday, Mayday, Mayday Calling all stations.This is Golf Mike Oscar Victor Juliet IMC CU.NIMB.ICING In great difficulty.Over...
    Welcome's waiting... We're anticipating... You'll be celebrating, when you're down, and braking
    ...'' (M.Oldfield;Five miles out)

  3. #3
    Baby Renault 4
    Član od
    20.12.2007.
    Aktivnost
    14.01.2018
    Lokacija
    United Kingdom
    Godine
    39
    Poruke
    14
    Pozdrav, hvala na odgovoru. Polako ucim i ja :) Nasao sam par auta na jugu Spanije koji su skroz zdravi i nikad radjeni pa sam odlucio njih da restauriram. 10000-15000eur i jeste moj budzet po autu. Ono sto sam gore naveo bio je neki generalni plan za onaj Rakijev f6 - koji se pokazao kao nekompletan. Potom smo dosli do toga da ne kupujemo aute koji su radjeni jer sa njima je tesko praviti planove i budzet.

  4. #4
    Renault 4 GTL Avatar od  allez-y
    Član od
    20.05.2012.
    Aktivnost
    16.02.2020
    Lokacija
    Beograd, Visnjicka Banja
    Godine
    50
    Poruke
    402
    Slike
    11
    Ja radio na ostvarenju istog sna - Muzej francuskih klasicnih automobila, ovog puta sam se zadovoljio razmerom 1:43. I to me cini srecnim. Mozda gresim, za realne primerke koji bi zadovoljili krterijume ulaska u muzej, jedan takav muzej, bio bi potreban budzet sa sedam digita (bez krova nad glavom). Samo sa tri solidna primerka koja sam imao, a nisu realno nijedan za jedan takav muzej, su mi stvarali glavobolju sta i kako sa njima.. Sta reci, mozda nekada....

  5. #5
    Baby Renault 4
    Član od
    20.12.2007.
    Aktivnost
    14.01.2018
    Lokacija
    United Kingdom
    Godine
    39
    Poruke
    14
    1:43 ili 1:18 su svakako realnije razmere za muzej :) Samo Estaffete kosta 20k+ Gde su Ds-ovi, SM-ovi i recimo HY...no bio sam u nekoliko muzeja u FRA i u UK (iz jednog Spanskog muzeja sam kupio r7) i dobio ideju onoga sta ja zelim...ne komercijalni muzej, vec kolekciju reprezentativnih primeraka francuske automobilske istorije - po mom nahodjenju i za moje zadovoljstvo :)

  6. #6
    Renault 4 GTL Avatar od  allez-y
    Član od
    20.05.2012.
    Aktivnost
    16.02.2020
    Lokacija
    Beograd, Visnjicka Banja
    Godine
    50
    Poruke
    402
    Slike
    11
    Good luck!

    R7 u Spaniji nije neka retkost. To im je bio svojevremeno skoro nacionalni auto. U svakom slucaju izvestavaj o kolekciji, postavi neku fotku.
    Evo, danas naleteo http://www.autoslavia.com/1971-renau.../#.Vs99iP4p7IU Ocigledno, nije za muzej, ali jeste za kolekciju.

  7. #7
    Vidio sam tu šesticu uzivo i krom lajsne joj fale jos vise nego na slikama. Inace izgleda jako zdravo, zdravije od moje kojoj su kutovi vrata strunuli, ali postoje druga na tavanu u kući na moru tako da ne brinem. :D

  8. #8
    Baby Renault 4
    Član od
    19.04.2016.
    Aktivnost
    04.02.2018
    Godine
    53
    Poruke
    2
    Pozdrav , vidim stara je tema ali mozda nekom zatreba , povodom kedera sa hrom lajsnom koje nose razni modeli starih auta e pa ja pravim te kedere naravno nove spajam ih vulkanizacijom na meru i to izgleda priblizno kao original pa eto ako nekom zatreba ...

  9. #9
    Baby Renault 4
    Član od
    20.12.2007.
    Aktivnost
    14.01.2018
    Lokacija
    United Kingdom
    Godine
    39
    Poruke
    14
    Pozdrav svima. Citam staru temu i stare poteskoce koje su mi stajale na putu do ostvarenja muzeja.

    Najveci problem je bio naci ljude koji su odgovorni i izvrsni u svom poslu - na teritoriji Sombora.

    Stoga sam (posle vise neuspesnih pokusaja) sve radove obavio u Engleskoj u 3 specijalizovana shop-a. Cak je i cena bila povoljnija u nekim slucajevima nego u Srbiji.
    Sve u svemu do sad sam prikupio R4 - GTL, R4 Parisienne, R5 GTL, R5 GT Turbo, R6 TL, R7 GTL... ostalo su citroeni i peugeoti. Svi (koji su zavrseni) su sertifikovani od Hagerty-a kao 'concourse'.
    Pokusacu da uploadujem par slika za sve ljubitelje.
    Lekcije koje sam naucio:

    1. Starog konja ne mozes nauciti nove komande - a ni stare srpske majstore ne mozes nauciti novim 'evropskim' navikama.

    2. Od babe ne mozes napraviti devojku - a ni od auta kojeg su krpili decenijama ne mozes napraviti muzejski primerak. Kupujem samo originalne primerke, nikad farbane, nikad varene i bez strulturalne korozije.

    3. Po jutru se dan pozna - a majstor po radionici. Ako mu je radionica prljava i neuredna bezi od njega dok ti taj nered i prljavstina ne udju u auto (elektricaru sam platio €30 da mi ubaci '123' paljenje. Za tih 1h sto je radio auto mi je umastio i iznutra i spolja toliko da sam posle platio €60 da se auto ponovo opere i fleke izvuku). U Engleskoj sam placao €60 za ugradnju palenja i to je bilo jeftinije nego onih €30 u Somboru.

  10. #10
    Renault 4 Alpine Avatar od  raki72
    Član od
    26.05.2013.
    Aktivnost
    02.09.2023
    Lokacija
    beograd, zvezdara
    Godine
    51
    Poruke
    616
    Slike
    76
    drago mi je da napredujes sa licnim muzejom...baci mi neku sliku tih primeraka na mail...puno pozdrava!!!

Slične teme

  1. Brm Brm - restauracija
    Autor Predrag u forumu Garaža
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 03.09.2015, 09:16
  2. Ovo je prava restauracija....
    Autor Aldin93 u forumu Šasija / Karoserija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 27.07.2010, 15:54
  3. KRENULA RESTAURACIJA
    Autor reno 5 tl u forumu Garaža
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 29.06.2010, 01:34
  4. Muzej automobila Beograd
    Autor frma u forumu Okupljanja, putovanja, izleti...
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 20.04.2010, 00:03
  5. Restauracija limarije.
    Autor Duxrado u forumu Predstavljanje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.09.2008, 16:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •