Podešavanje praznog hoda (ler gas)
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 16
  1. #1
    Renault 4 Alpine Avatar od  serz
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    15.10.2013
    Lokacija
    Sombor
    Poruke
    2,308

    Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Zanima me (a verujem i ostalim manje iskusnim će biti od koristi) da li i kako podešavate "ler gas" odnosno prazan hod pošto od pravilno podešene smese vazduh/gorivo zavisi mnogo toga. Evo šta kaže knjiga "Reno 4", Tomašević, Milićević:

    Da bi se postigla prava vrednost stabilnog sadržaja CO, podešavanje se mora izvršiti na sledeći način:
    1. Isključiti uređaj za hladan start.
    2. Motor mora biti na normalnoj radnoj temperaturi.
    PAŽNJA: da bi se ovo postiglo, motor treba da radi na oko 2.000 min-I, do potpunog otvaranja termostata, ali ne dozvoliti da se pregreje na praznom hodu. Ako motor radi duže na praznom hodu, nije postignuta prava vrednost za podešavanje SO (vrednosti nisu merodavne).
    3. Izvršiti podešavanje broja obrtaja na praznom hodu, izmedu 725 i 750 min-I,
    Na sl. 3.11 i 3.12 prikazan je položaj dva vijka koji služe za podešavanje broja obrtaja na praznom hodu: B - reguliše dotok goriva, A -ulaz vazduha. Treba imati u vidu da je graničnik leptira gasa podešen u fabrici i ne treba ga dirati. Broj obrtaja na praznom hodu je izmedu 725 i 750 min-'.
    Posle ispitivanja nepravilnosti rada motora i dostignute temperature, koristeći vijak A dovesti broj obrtaja motora na oko 750 min-1, Obrtanjem vijka B motor se dovodi na najveći broj obrtaja, a ,nakon toga se motor, ponovo vijkom A, dovodi na 750 min-1. Ove dve operacije se ponavljaju sve dok se vijkom B ne postigne najveći broj obrtaja izmedu 750 i 775 min-1. Na kraju mešavina se osiromašuje uvijanjem vijka B, , kako bi se smanjio broj obrtaja za oko 25 i min-1, bez poremećaja pravilnog rada motora.

    Zvuči malo konfuzno (npr ne piše obrtanjem u kom smeru itd) pa me zanima kako vi prema iskustvu podešavate.
    Tajni savetnik KV kru

  2. #2
    Renault 4 Alpine Avatar od  Whitesnake
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    05.02.2015
    Lokacija
    Beograd,Vracar,Chubura
    Godine
    37
    Poruke
    5,990

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Meni je objasnjeno da to radim na sledeci nacin, i zaist funkcionise, auspuh nije crn, a potrosnja je mala, naime skine se poklopac karburatora i uzme se baterijska lampa koja se uperi dole u karburator. Vijak za podesavanje smese tj onaj mali levo se okrece da se dobije najveci br obrtaja, e onda se na drugu stranu okrece dok karburator ne prestane da kaplje, vidi se kad se lampa uperi dole kako spadaju kapljice i vlazi onaj leptir gasa, e to se okrece dok ne prestane da kaplje, kad prestane tu se ostavi, a za ler-gas se okrece srafcigerom (ovaj za smesu rukom)i posle svakog okretanja se rukom okine gas da bi dobili realnu sliku, e sad br obrtaja se najbolje podesava stroboskopom, ali ja to radim onako "na uvo" da prede, ne valja ni prenisko (meni auto moze da radi i na ispod 500 obrtaja) jer ne valja zbog punjenja akumulatora tj rada alternatora, jer kada ga spustis ispod 650 o/min sve sto ti radi od struje na autu radice na akumulator, nece da puni, takvi su regleri, sto se moze i videti po osetnom ali bas osetnom slabljenju svetla, navijes ga da onako mirno i ravnomerno radi, pa ako previse trosi posle odredjenog vremena smanjis :)

    МОЈ АУТО НИЈЕ СТАР,ОН ЈЕ САМО РЕГИСТРОВАН 24 ГОДИНЕ

  3. #3
    Renault 4 Alpine Avatar od  serz
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    15.10.2013
    Lokacija
    Sombor
    Poruke
    2,308

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Hvala. Samo nekoliko pitanja/pojašnjenja.
    Kada kažeš poklopac karburatora pretpostavljam da misliš na poklopac filtera vazduha (i/ili eventualno nosač filtera?) jer poklopac karba je u slobodnom tumačenju deo karba (gornji koji se spaja sa donjim sa onih 5 šrafova) i ako ga skineš motor ne može da radi.
    Vijak za podešavanje smeše je vijak za podešavanje količine vazduha.
    "Taj vijak se "okreće" da se dobije najveći broj obrtaja", pretpostavljam da se tada zavrće, a u suprotnom smeru – da prestane da kaplje, se (logično) odvrće.
    Ne bih da picanim, ali malo je nejasno, a ako neko ko ne zna krene da radi može da se zezne.
    Ti sad pojasni pa ovo edituj i briši šta treba da ne stvaramo zbrku.
    Tajni savetnik KV kru

  4. #4
    Renault 4 Alpine Avatar od  Whitesnake
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    05.02.2015
    Lokacija
    Beograd,Vracar,Chubura
    Godine
    37
    Poruke
    5,990

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Nisam se lepo izrazio, da mislio sam na poklopac filtera vazduha. Vijak za smesu je vijak za podesavanje smese ili kolicine vazduha. Tako je zavrce se do kraja pa se zatim odvrce. Hajde sredi to pa javljaj jer kad karburator kaplje to je baceno gorivo a ima ga prilicno pogotovu pri vecim obrtajima, tj motor previse vuce. Ima tu nekih detalja, moze da se desi da ne moze da prestane da kaplje, ako je motor pregrevan (mada i ne mora da bude) pa je karburator u predelu leptira gasa postao elipsast, te leptir ne zatvara skroz, a motor uvlaci i vuce vise nego da leptir dihtuje, pa se slije kapljica. AKo ne mozes da zaustavis kapljanje, onda ga svedi na minimum... Karboratori su tankozidni pa vremenom se deformisu, kada sam moj skidao video sam da imam malo lufta tu oko leptira, ali srecom nije toliko da uspe da vuce previse, tj da kaplje

    МОЈ АУТО НИЈЕ СТАР,ОН ЈЕ САМО РЕГИСТРОВАН 24 ГОДИНЕ

  5. #5
    Renault 4 Alpine
    Član od
    16.09.2007.
    Aktivnost
    21.06.2012
    Lokacija
    Bačka Palanka
    Godine
    42
    Poruke
    2,389

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Ja sam ovo probao i uspeo Ler je kud i kamo mirniji...
    Sad će vreme pokazati potrošnju...

  6. #6
    Baby Renault 4
    Član od
    17.11.2008.
    Aktivnost
    26.07.2012
    Lokacija
    Osijek
    Godine
    40
    Poruke
    94

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    ja ništa ovdje nisam shvatio. Prvo ramo su dva vijka jedan mali i jedan veliki.

    Prvo nam objasnite molim vas koji je koji i za šta. O onda gdje koji kad okretati.Mali okretati da se postigne najveći gas pa ga zavrnuti da prestane kapljati, čemu smo ga onda odvrtali upopće. Pa kaže netko rukom da se odvrće a ne vidim kako bi se on mogao rukom vrtiti. Onaj veliki moža, ali ne ide ni on lagano. AJd molim vas dio po dio kako točno. Čitao sam i knjigu ali isto je ništa nisam shvatio je nisu naveli šta radi koji vijak.

    hvala
    Live to ride
    Ride to live

  7. #7
    Renault 4 Alpine Avatar od  Whitesnake
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    05.02.2015
    Lokacija
    Beograd,Vracar,Chubura
    Godine
    37
    Poruke
    5,990

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Veliki sraf koji se nalazi levo kako prilazis karburatoru kad otvoris haubu je za jacinu ler gasa, desni ili manji sraf sa onom kao oprugicom je taj za smesu, on se odvrce pa zavrce zato sto ako odvrtanjem stanes gde pocne da kaplje i malo vratis on ce nekad na leru umeti da kaplje, a ovako ides do kraja papostepeno zavrces...

    МОЈ АУТО НИЈЕ СТАР,ОН ЈЕ САМО РЕГИСТРОВАН 24 ГОДИНЕ

  8. #8
    Renault 4 Alpine Avatar od  serz
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    15.10.2013
    Lokacija
    Sombor
    Poruke
    2,308

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Citat Whitesnake kaže:
    Veliki sraf koji se nalazi levo kako prilazis karburatoru kad otvoris haubu je za jacinu ler gasa, desni ili manji sraf sa onom kao oprugicom je taj za smesu, on se odvrce pa zavrce zato sto ako odvrtanjem stanes gde pocne da kaplje i malo vratis on ce nekad na leru umeti da kaplje, a ovako ides do kraja papostepeno zavrces...
    Biće da si pobrkao. funkcije i veličina su ok, ali mali sa oprugom je LEVO, a veći za ler je DESNO, zar ne?
    Tajni savetnik KV kru

  9. #9
    Renault 4 Alpine Avatar od  doctor
    Član od
    27.02.2009.
    Aktivnost
    08.10.2021
    Lokacija
    Kraljevo-Kragujevac
    Godine
    39
    Poruke
    2,469

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Hvala na vrlo korisnom savetu!!!
    NAMA DOBRO,A NIKOME ZLO

  10. #10
    Renault 4 Alpine Avatar od  Whitesnake
    Član od
    12.04.2007.
    Aktivnost
    05.02.2015
    Lokacija
    Beograd,Vracar,Chubura
    Godine
    37
    Poruke
    5,990

    Re: Podešavanje praznog hoda (ler gas)

    Jeste ja jos od detinjstva brkam strane, Serz je u pravu

    МОЈ АУТО НИЈЕ СТАР,ОН ЈЕ САМО РЕГИСТРОВАН 24 ГОДИНЕ

Slične teme

  1. Pocinčavanje karoserije
    Autor petak u forumu Šasija / Karoserija
    Odgovora: 65
    Poslednja poruka: 16.01.2013, 15:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •